Represje i przemoc wobec migrantów w Calais i Idomeni

W poniedziałek 29 lutego, francuska policja rozpoczęła ewikcję trzech i pół tysiąca ludzi mieszkających w południowej części dżungli w Calais.
12806097_228782387470914_3072887721893031015_n
Na miejsce przybyło ok 50 policyjnych busów z policją CRS (francuska prewencja), uzbrojoną w armatki wodne i gaz. Razem z nimi pojawiły się ekipy rozbiórkowe z buldożerami. Część mieszkańców rozpoczęła okupację dachów swoich domów. Mimo zapewnień władz, że ewikcja przebiegać będzie łagodnie policja użyła siły, a przeciw protestującym mieszkańcom użyto gazu i armatek wodnych. Równocześnie w dżungli zaczęły wybuchać pożary, świadkowie widzieli podpalaczy odjeżdżających z miejsca zdarzenia samochodem.
Następnego dnia, 1 marca, miał miejsce ciąg dalszy brutalnej akcji władz. Kolejne osoby zostały aresztowane za przebywanie na dachach swoich domów. Niektórzy mieszkańcy byli wyrzucani przez policję z użyciem przemocy. Jedną z nich była ciężarna kobieta, która została przez funkcjonariuszy pobita podczas wyciągania z domu. W południe przyjechało 20 dodatkowych busów policyjnych, w dżungli rozprzestrzenia się duży pożar ale policja nie reaguje. Ok godz 16.30 wraz z buldożerami wycofują się z dżungli. W akcji brały udział trzy rodzaje policji – PAF (policja graniczna), BAC (tajniacy) oraz CRS. Oprócz tego w nocy dochodzi do ataków na migrantów ze strony faszystów.
2 marca conajmniej 30 domów w sudańskiej części dżungli zostało zniszczonych przez pracowników firmy Sogea, osłanianych przez policję.

12 osób pochodzących z Iranu rozpoczęło strajk głodowy, 5 z nich zaszyło sobie usta.
12814644_10207415099428617_2307928300607709477_n

Potwierdziły się informacje o pierwszej ofierze śmiertelnej obecnej ewikcji – w nocy w sudańskiej części zmarł mężczyzna. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że przyczyną śmierci był atak serca.

Znamienny jest fakt, że władze winę za zaistniałą sytuację i przemoc jaką stosują wobec migrantów, przypisują aktywistom, oskarżając ich o „podburzanie migrantów i wykorzystywanie ich ciężkiej sytuacji” a samych wolontariuszy pomagających na co dzień uchodźcom nazywają „nienawidzącymi prawa i granic anarchistami”. Fabienne Buccio, burmistrz Calais twierdzi, że „migrantami manipulują brytyjscy ekstremiści”. Taką fantastyczną wersję wydarzeń podchwytują łatwo maintreamowe media, które do spółki z władzami próbują jednocześnie wybielić swoje działania a zarazem zdyskredytować niezależnych wolontariuszy No Borders. W Calais zresztą nie pierwszy raz próbują sugerować podobne tezy, oparte na „oczywistym” dla nich założeniu, że migranci nie są w stanie decydować sami o sobie i zawsze muszą nimi kierować biali Europejczycy.

Działania władz francuskich wywołały liczne protesty w wielu krajach. Największe odbyły się m.in. w Londynia, Paryżu, Nantes i Genewie.

Najbliższe akcje solidarnościowe:
– na sobotę, 5 marca planowana jest w Londynie demonstracja przeciw działaniom władz Francji i Anglii
https://www.facebook.com/events/175627206149662/
– w odpowiedzi na państwową przemoc w Calais i Idomeni oraz w innych miejscowościach przygranicznych 25 marca wyrusza z Ankony we Włoszech marsz Over the fortress. Celem marszu będzie granica macedońsko-grecka
– na 3 kwietnia ogłoszono powszechną mobilizację na południowej i wschodniej granicy Austrii
więcej informacji: https://revolution-news.com/transnational-mobilisations-after-police-violence-against-refugees-in-idomeni-and-calais/

Aktualności z Calais tutaj: https://calaismigrantsolidarity.wordpress.com/

X X X

Również w poniedziałek, 29 lutego doszło do użycia siły wobec migrantów w Idomeni, na granicy grecko-macedońskiej.
Wcześniej, zgodnie z przewidywaniami, cofnięto zgodę przejście dla obywateli Afganistanu. Niemniej również dla Syryjczyków i Irakijczyków, którzy wciąż teoretycznie są uznani za uchodźców i mogą ubiegać się o azyl, przejście zostało utrudnione. Władze państw leżących na trasie ich drogi zaczęły cofać dużą liczbą migrantów, nawet gdy ci mieli ważne papiery. 29 lutego zdesperowani uchodźcy sforsowali granicę w Idomeni, przedostając się przez zasieki z drutu kulczastego, w odpowiedzi policja użyła wobec nich siły i ostrzelała ich gazem. 15 osobom, (w tym 9 dzieciom), musiano udzielić pomocy medycznej gdyż miały problemy z oddychaniem będące skutkiem gazowego ataku.

#noborders #calais #idomeni #overthefortress

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s