Atak policji na antyfaszystowskie demo w Atenach

Grecka policja zaatakowała uczestników antyfaszystowskiej demonstracji w Atenach.

1greDemonstracja antyfaszystowska odbywająca się w sobotni wieczór 1 lutego, licząca ok. 1500 osób i będąca odpowiedzią na liczącą ok. 500 osób demonstrację Złotego Świtu, była pokojowa do czasu ataku policji. Ludzie biorący w niej udział nieśli banery upamiętniające m.in. Pavlosa Fyssasa, rapera, antyfaszysty i działacza społecznego zamordowanego przez faszystów przy biernej postawie policji oraz ofiary tragedii przy brzegu włoskiej wyspy Lampedusa, gdzie w październiku 2013 zatonęło ponad 250 imigrantów z Afryki.

Na początku demonstracji Złotego Świtu doszło do starć faszystów z kibicami Athinaikosu, po której faszyści zmuszeni byli się wycofać.
W momencie gdy demonstracja antyfaszystowska zaczęła rosnąć w okolicach pojawili się tajniacy i oddziały prewencji. Na placu Syntagma naprzeciw demonstracji stanęły cztery oddziały prewencji. W momencie gdy policjanci założyli maski, co było oznaką planowanego ataku, demonstranci stworzyli ludzki łańcuch. Policja zaatakowała jednocześnie z trzech stron używając gazu łzawiącego. Kilka osób zostało rannych i aresztowanych.
Na placu Monastiraki, gdzie znajdował się główny blok demonstracji, ludzie w odpowiedzi na atak zaczęli rzucać w stronę policji kamieniami. Plac został otoczony i doszło do walk. Część ludzi schroniła się na stacji metra. Policja zamknęła wejście do stacji i wrzuciła do środka granaty z gazem łzawiącym. ok 25 członków antify zostało aresztowanych, co najmniej 5 zostało ciężko rannych.


4gre
2gre

Registra.net ( http://resistra.net/newswire/index.php?lang=eng ) opublikowała dwa zdjęcia kapitana oddziału policji, który dokonał ataku na stację metra Dareiosa Likiardopoulou. Ten sam policjant w 2008 roku był świadkiem obrony na procesie faszystów oskarżonych o morderstwo studentów z organizacji EAAK.
5gre

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s